Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Borcunu Düzenli Ödeyen de Vergi Ödülünü Kapacak

Bakan Şimşek, borçlara ödeme kolaylığı getirilirken, vergisini düzenli ödeyen mükellefleri de ödüllendirme mekanizması için çalıştıklarını, bunu, özellikle beyana dayalı ödemeler için düşündüklerini söyledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da halen uygulanan prim borcu olmayanlara 5 puanlık indirim benzeri ödüllendirme istedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi ve prim başta olmak üzere devlete olan tüm borçlara ödeme kolaylığı getiren paket ile ödemelerini düzenli yapanların cezalandırıldığı eleştirilerini dikkate aldıklarını, dürüst mükelleflerin ödüllendirilmesi için de bir çalışma yaptıklarını söyledi. Şimşek, önceki akşam TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde CHP, MHP ve BDP'li milletvekillerinin, yeniden yapılandırma yapılırken dürüst mükellefin cezalandırılmaması gerektiği konusundaki uyarılarıyla karşılaştı. Muhalefet milletvekilleri, ödemelerini düzenli yapan mükelleflere yönelik teşvik edici düzenlemeler istediler.

Başbakan'dan Pakete Onay
Bakan Şimşek, borçların yeniden yapılandırılmasında dürüst mükelleflerin ödüllendirilmesi üzerinde hassasiyetle durduğunu belirterek, bu konu üzerinde çalışılmasını istediğini söyledi. Şimşek, "Beyana dayalı kısımlar üzerinde bir şeyler yapılabilir mi arkadaşlara çalışın dedim ama şu an itibarıyla son şekli verilmediği için bir taahhütte bulunmak istemiyorum" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu da (MYK), borçların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili paketi ele aldı. Erdoğan, vergi ve prim borçlarının yanı sıra öğrenci kredilerinden OGS alacaklarına, elektrik, su, emlak vergisi borçlarına kadar devlete olan yaklaşık 300 farklı borç kaleminin yeniden yapılandırılmasına ilişkin pakete onay verdi.

Varlık Barışı da Girebilir
Pakette matrah artıran mükelleflere geriye dönük vergi incelemesi yapılmaması öngörülürken, yılbaşında sona eren Varlık Barışı'nın da uzatılması yoluna gidilecek. Daha önce Varlık Barışı çerçevesinde taahhüt ettiği parayı yurda getiremeyen Ali Türkan ve onun durumundaki kişilere de bir hak daha tanınmasının planlandığı bildirildi. Kapalı alanlarda sigara içme, şeker kotasının ihlali ve alkollü araç kullanımı gibi durumlarda verilen cezaların ise kapsam dışında tutulması öngörülüyor. Torba kanun tasarısının önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunularak bu ay yasalaştırılması bekleniyor.

Devletle Barışılıyorsa 2B de Kapsama Girsin
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması kapsamına, şirketlerin odalara olan borçları ile stok affı ve matrah artırımının da eklenmesinde büyük fayda gördüklerini bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı 6. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şûrası'nda iş dünyası isteklerini içeren bir sunum yaptı. Şûrada konuşan Hisarcıklıoğlu, yeniden yapılandırma özellikle vatandaşla, milleti, devleti barıştıracak ve l devletin bütçesine çok büyük kaynak girdisi sağlayacak 2B meselesini geniş anlamıyla bu şekilde değerlendirmek gerektiğini vurguladı.

Yeşil Kartı Çözüyoruz
Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün ile birlikte, yaklaşık üç saat TOBB temsilcilerinin, sorun ve taleplerini dinledi. Erdoğan, yeşil kart uygulamasının istihdam piyasasını tehdit ettiği yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Yeşil kart olayını istihdam paketi içinde çözüyoruz, insanlar çalıştığı halde sigortalı olmak istemiyor; 100 TL daha fazla para alıp yeşil kartlı olmak istiyor. Bunlar hoş şeyler değil."

İşadamları Ne İstedi?
  • Borçlarını düzenli ödeyenlerin, ileriye dönük borçları yeniden yapılandırılıp ödüllendirilmeli.
  • Büyük mağazaların kendi markaları ile sattıkları ürünlere bir üst sınır getirilmeli.
  • Et ve Balık Kurumu piyasada oyuncu değil, düzenleyici kurum olmalı.
  • Süt tozu tesisleri kurularak üretimin fazla olduğu dönemlerde arz fazlasından süttozu üretilmeli.

Kaynak: Haber Türk Ekonomi

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız