Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

En Büyük Uydukent Bölgesi: Bahçeşehir

Başakşehir ilçesinde yer alan Bahçeşehir bölgesi en büyük uydu kent bölgesi olarak ön plana çıkıyor. Başakşehir'in ilçe olmasıyla Bahçeşehir Belediyesi'nin tüzel kişiliğine son verildi. Küçükçekmece'ye bağlı 6, Esenler ve Bahçeşehir'e bağlı 2'şer mahallenin katılımıyla yeni ilçe statüsüne kavuşan Başakşehir'in nüfusu 105 bin olarak tespit edildi.

Bahçeşehir projesine 90'lı yıllarda başlandı. 4 milyon 703 bin metrekare alan içerisinde toplam 15.400 konuttan oluşan proje, Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi AŞ tarafından hayata geçirildi. Gayrimenkul sektöründeki hareketlenme ile başlayan yüksek konut arzı Bahçeşehir'in devamında yeni konut projelerinin oluşmasını sağladı. Ispartakule adı verilen bölgede TOKİ ve geliştirici firmalarının ortak girişimiyle yeni konut projeleri hayata geçmeye başladı. Ayrıca TOKİ arsaları dışında yine Bahçeşehir yerleşkesi içinde ve yakın çevresinde geliştirilen projeler göze çarpıyor.

Ödüllü Bölge
Türkiye'de ilk düzenli yerleşim ödülünü alan bölgede çevresindeki yeni projelerle birlikte 25 bin konut olduğu tahmin ediliyor. Nüfusu 100 bini aşan Bahçeşehir'de şu anda yaklaşık 5 bin konutun inşaatı devam ediyor. Türkiye'nin ilk uydu kenti olarak planlanan bölge, yeşil alan yoğunluğu, temiz havası ve şehir stresinden uzaklığı ile ön plana çıkıyor. Özellikle yeni projeler ve getirdikleri fiyat avantajlarıyla bölgede yer alan konutlar orta ve yüksek gelir gruplarına hitap ediyor. Bahçeşehir bölgesini tercih edenlerin genellikle Anadolu yakası, Ataköy, Yeşilköy, Florya ve Bakırköy semtlerinde yaşayan insanlar olduğuna dikkat çeken Century 21 Bey Gayrimenkul Danışmanı Serra Öztoprak, 'Florya'da yaşayan insanlar nispeten daha zor tercih ediyorlar. Çünkü, Florya'daki evlerin metrekareleri, Bahçeşehir'e göre daha büyük. Bu durumda pek hoşnut olmuyorlar.' diyor.

Şehre Yakın, Şehir Dışı
Şehir merkezlerinde kalabalığın artması, trafiğin yoğunlu insanları ister istemez, nispeten şehir dışı yerleşimlere itiyor. Özellikle Bahçeşehir, şehir merkezlerine yakın olması, binaların yeni olması, sosyal aktivitelerin olması, birçok okulun şubesinin bulunması nedeniyle cazip bir bölge. İnsanların Bahçeşehir'i hem şehre yakın, hem de şehir dışı olarak gördüklerini söyleyen Öztoprak, "Bölgenin havası temiz, sakin, trafik problemi yok, sanayi bölgelerine yakın. Eğer işiniz, çocuklarınızın okulu yakınlardaysa Bahçeşehir yaşamı çok keyifli bir bölge. Burası tüm ihtiyaçlar düşünülmüş, kurgulanarak oluşturulmuş bir bölge, dolayısıyla aradığınız her şeye çok kolay ve çabuk ulaşabiliyorsunuz.' diyor.

Elit ve Depreme Dayanıklı
İstanbul'un hızla gelişen bölgesinde villaların metrekare fiyatları 1.800 ila 2.500 TL, arsa metrekare fiyatları ise 500 ila 1.000 TL arasında değişiyor. Özellikle son yıllarda şehir kalabalığından kaçıp daha elit ve deprem açısından daha güvenli bir yaşam arayanların tercih ettiği bu bölgede kira fiyatları ise 650 TL ile 3 bin TL arasında değişiyor. Bölgedeki villa kiraları ise 1.500 TL'den başlayıp 3 - 4 bin TL'ye kadar çıkıyor.
Bahçeşehir Endeksi
Boğazköy 100 bin TL
Ispartakule 200 bin TL
Bahçeşehir 300 bin TL
Villaların Fiyatları
Bahçeşehir'de 350 bin dolar - 1 milyon dolar
Eski Ispartakule'de 450 bin TL
Boğazköy'de 250 bin TL - 400 bin TL
Kira Fiyatları
Boğazköy'de 1 + 1 450 TL, 2 + 1 550 TL, 3 + 1 700 TL
Ispartakule'de 1 + 1 500 TL, 2 + 1 650 TL, 3 + 1 850 TL
Bahçeşehir 1 + 1 750 TL, 2 + 1 900 TL, 3 + 1 1100 TL
Arsa m2 Fiyatları
İmarlı arsalar 500 dolar
İmarsız arsalar 250 dolar


Kaynak: Hürriyet Yaşam Emlak

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız