Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Evet Satışı Patladı

Referandumdan ev çıktı. Siyasi belirsizliğin sona ermesiyle rahatlayan tüketici, konuta yöneldi. 13 milyar lira büyüyen mortgage piyasası rekor kırdı.

Faiz oranlarının yüzde 1.8'den 0.9'a gerilemesiyle artan konut satışları, referandumla patladı. Sektörün lideri Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, kredi kullanımının geçen yıla oranla iki kat arttığını açıkladı.

Yüzde 30'luk Büyüme Rekoru
Piyasa şu an 52 milyar lirayı geçti. Yıl sonu 55 milyarla kapanır. Yüzde 30'luk bir büyüme söz konusu. Bunun parasal karşılığı da 13 milyar lira diyen Onaran, 2011'e kadar 420 bin kişinin krediyle ev sahibi olacağını söylüyor.

Kadın Seçiyor, Erkek Alıyor
Kredi kullananların profili ise ilginç: Yüzde 50'si 30-40 yaş arasında. Borçlanmayı sevmediği için yüzde 90'lık kredi seçeğini ve 120 aylık ödemeyi istemiyor. Yüzde 75'le 84 ay borçlanıyor. Evi kadınlar beğeniyor, erkekler alıyor.

Konuta Talep Patladı Günde 1500 Kişi Kredi İçin Bankalara Akın Ediyor
Faizlerin yüzde 1'lerin altına gerilemesiyle artan konut iştahı referandum sonrası siyasi belirsizliğin azalmasıyla ikiye katlandı. Mortgage pazarının lideri Garanti Mortgage Genel Müdürü Onaran, günde bin adet olan konut kredisi kullandırımının referandum sonrası bin 500 ila 2 bin adede yükseldiğini söyledi.

Faizlerin aylık yüzde l'in altına gerilemesi, referandum sonrası siyasi belirsizliğin azalması ve artan güven ortamıyla birlikte konut kredilerine olan talep patladı. Türk bankacılık sektörünün 2010 yılına 42 milyar liralık kredi hacmiyle başladığını, şu anda 52 milyar lirayı geçtiğini belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, asıl hareketliliğin referandum sonrası arttığına dikkat çekti.

Sektörün günde bin adet kredi kullandırırken şimdi bu sayının günde bin 500 ila 2 bin adete yükseldiğine işaret eden Cemal Onaran

"İnsanların geleceğe güvenle bakması çok önemli. Eğer işinizi kaybetmeyeceğinizi ve gelecekte şartların daha iyi olacağını düşünüyorsanız o da beraberinde talebi canlandırıyor. Böyle bir talebin olduğu noktada finansal şartların da uygun olması talebi olumlu etkiliyor" dedi. Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran ile mortgage kredilerindeki son gelişmeleri, tüketici tercihlerini ve geleceğe yönelik beklentileri konuştuk.

Konut piyasasında son durum nedir?
Düşen faiz ortamıyla beraber hakikaten konut piyasasında bir canlılık var. Faizlerin aylık yüzde 1.8'den 0.9'a düşmesinden kaynaklanan 2.7 milyon kişi Türkiye'de ev sahibi olabilir noktaya geldi. Esas referandum sonrasında işlemler çok arttı. Bu sene geçmiş yıllara kıyasladığımız zaman en iyi yılı geçiriyoruz. Seneye 42 milyar TL ile başlamıştık. Şu anda 52.1 milyar lirayı geçtik. Yıl sonunu 55 milyar lira ile kapatırız. Yüzde 30'luk bir büyüme söz konusu. Mutlak değer olarak 13 milyar TL'lik bir büyümeden söz ediyoruz. 13 milyar liralık büyüme şu ana kadar mortgage piyasasında görülen bir büyüme değil. Önümüzdeki yılda mortgage kredilerinin yüzde 25-30'lar civarında büyüyeceğini tahmin ediyoruz.

Sektör olarak ne kadarlık konut satışına aracılık ettiniz?
Geçen yıl 337 bin adet konut kredisi kullandırılmıştı. Bu yıl 410-420 bin adeti buluruz. Haftalık olarak daha önce günde bin adet kredi kullandırırken, şu anda günde bin 500 ile 2 bin adet konutkredisi kullanılıyor.

Faiz Oranları 2011 Son Çeyrekte Artar
Faizlerde yükseliş bekliyor musunuz?
Faizlerde bu noktaların açıkçası dip olduğunu düşünüyorum. Artık faizlerin yükselme ihtimali düşme ihtimalinden daha yüksek. MB'nin faiz artırımları 2011'in son çeyreğine gelir. O zaman kredi faizleri bir miktar artar ama 20-50 baz puanlık bir artışla sınırlı kalır.

500 Bin Konuta İhtiyaç Var
Konut gibi uzun vadeli bir yatırım aracına olan talep sizce geleceğe olan güvenin göstergesi mi?
İnsanların geleceğe güvenle bakması çok önemli. Türkiye'de zaten bir konut ihtiyacı var. Hane halkının yüzde 35'i kirada oturuyor. Nüfus sürekli artıyor artı insanlar eski evlerde oturuyor. Bunları değiştirme arzusunda. Türkiye'de her yıl 500-600 bin adet konut ihtiyacı doğuyor.

Aylık Taksitler Yüzde 36 Ucuzladı
Son iki yılda konut kredisi faizlerinin aylık yüzde 1.90'lardan 0.89'lara gerilemesiyle aylık taksitler de yüzde 36 ucuzladı. 2008'de 120 ay vadede aylık yüzde 1.90 olan faiz oranı şu an 0.89'a düştü. 2 yıl önce 120 ay vadeli kredi çeken bir kişi ayda 2 bin 121 lira öderken, şimdi bu rakam bin 359 liraya indi.

Beylikdüzü, Halkalı Gözde
Hangi tür konut projelerine ilgi var?
2006 - 2007 yıllarında projeden satışlar normal konut satışlarının çok daha üzerindeydi. Günümüzde bir an önce kendi evine yerleşip kiradan kurtulmak isteyen kesim çoğunlukta.

İstanbul'da en çok hangi bölgeler gözde?
Arzın fazla olduğu yerlerde talep daha hareketli. Beylikdüzü, Esenyurt ve Halkalıda arz daha fazla olduğu için oralar daha fazla işlemin gerçekleştiği yerler. Etiler, Nişantaşı, Bebek gibi ilçeler de satılabilecek konut sayısı az olduğu için satılacak konut sayısı sınırlı kalıyor. Arzın olduğu her yerde konut satışları iyi gidiyor.

120 Bin Kişi Konut Sahibi Oldu
Garanti Mortgage olarak bugüne kadar kaç kişiyi ev sahibi yaptınız?
2005'ten bugüne kadar yaklaşık 120 bin kişiyi ev sahibi yaptık. Yüzde 13.4 pazar payımız var. Kimsenin yatırım yapmaya cesaret edemediği noktalarda hiçbir zaman ayağımızı gazdan kesmedik. Bütün çalışanlarımızı 'mortgage uzmanı' eğitimine tabi tuttuk. Belgesiz kredi sürecini başlattık. İlk 6 aylık bilanço sonuçları itibarıyla 6.6 milyar lira konut kredisi kullandırdık. Yıl sonunda yüzde 30'ların üzerinde bir büyüme gerçekleştiririz.

İmar Planına Bakın
Konut almak isteyen tüketicilere önerileriniz var mı?
Tüketiciler ilk önce alacakları konutun imar planına bakmalı. Daha sonra başının ağrıyacağı bir konutu almamaları gerekiyor. Kredi alırken banka seçimi gerçekten çok önemli. Bir kredi alıp da sadece faiz oranına bakıp karar vermektense bir uzmana danışıp bunun faizi, masrafı toplam maliyetini öğrenmekte yarar var.

Evi Kadınlar Beğeniyor Krediyi Erkekler Çekiyor
Tüketici aldığı konutun yüzde kaçını kredilendiriyor?
Bankacılık olarak ekspertiz değerinin yüzde 75'ine kadar kredilendiriyoruz. Fakat Türk insanı çok fazla borcu sevmiyor. Mümkün olduğunca daha az kredi kullanmak istiyor. Bazı projelerde şirketler yüzde 90'lı seviyelerle pazarlama faaliyetine çıkıyor ama ortalamada alınan kredi tutarı konutun bedelinin yüzde 75'ini geçmiyor.

Vadeler uzadı mı?
Ortalama vade geçmişte 7 yıl gibiydi. Bu birazcık faizlerin düşmesiyle beraber uzamaya başladı. 7 yıl yavaş yavaş 8 yıla gidiyor. 120 ay tercih edilmiyor.

Ortalama kredi tutarı nedir?
Tüm Türkiye genelinde 70 bin TL seviyesinde. Her kesimden müşterimiz var. Evi aslında kadınlar seçiyor ama krediyi erkekler alıyor. Kullandırılan kredilerin yüzde 75'i erkekler tarafından alınıyor. Yaş ortalaması ise 30 ila 40 yaş arasında.

Kaynak: Akşam

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız