Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Herkes Türkiye'yi Konuşuyor 25 Milyon Turist Çeken Markasınız

Türkiye'deki araştırmasında bu yıl 117 markanın süper marka olarak yer aldığı Superbrands International Başkanı Stephen Smith, "Global markamız az diye üzülmeyin, Türkiye'nin kendisi bir marka. Yılda 25 milyon turist çekiyorsunuz. Markalarınızı turistlere daha iyi tanıtmalısınız" dedi.

İlk kez İngiltere'de 1993 yılında markaların hikayelerinin anlatıldığı bir radyo programı ile başlayan, 86 ülkede yürüttüğü araştırmalar ile ülkelerin süper markalarını ortaya koyan Superbrands International Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Smith, "Yeterince global markamız yok diye üzülmeyin, Türkiye'nin kendisi bir marka. Buraya yılda 25 milyondan fazla turist geliyor. Global markalarınızın sayısı yakında artar" dedi.

Bu yıl 117 markanın yer aldığı Superbrands Türkiye 2010 araştırmasının sonuçlarını açıkladıkları etkinlik ile Superbrands'in 15'inci yıl kutlamalarını İstanbul'da birleştirdiklerini söyleyen Smith, Türkiye'ye ilişkin son dönemde hissedilir derecede ilgi artışı gözlemlediğini kaydetti. Bulunduğu her ortamda Türkiye ile ilgili konuşulduğuna tanık olduğunu belirten Smith, "Global marka konusunda Türkiye'nin düşünülenden daha az markası var. Türkiye'nin tarihi, nüfusu, bulunduğu coğrafi konum göz önüne alındığında daha çok sayıda global markası olmalıydı" diye konuştu.

İlk Akla Gelen THY
Smith, Türkiye'ye gelmeden önce küçük çevresindeki insanlar arasında küçük bir marka araştırması yaptığını söyleyen Smith şunları anlattı: "İşim gereği çok farklı ülkelerde çok çeşitli insanla ilişki halindeyim. Buraya gelmeden önce 10 ülkeden farklı konumda insanlara Türkiye'den hangi markaları sayabilirsiniz diye sordum. Hepsinin aklına gelen ilk isim, Türk Hava Yolları oldu. Beko ve Efes birasını sayanlar da oldular. Pegasus ve Paşabahçe de yine en çok gördüğüm markalardan. Ancak hepsinin ortak bir noktası vardı, Türkiye. Hepsi Türkiye'ye ya gelmiş yada gelmek istiyor. Dolayısıyla global markamız az diye üzülmeyin, çünkü yakında Türkiye'ye gelen turistler sayesinde markalarınızın sayısında bir artış olacak."

Superbrands'in kuruluşundan bu yana sürecin içinde yer aldığını belirten Smith şunları söyledi: "Her ülkede yerel ve uluslararası marka ayrımı yapmadan, o pazarda en çok beğenilen markaları tespit eden bir araştırma gerçekleştiriyoruz. Nielsen araştırma şirketi ile işbirliği yaparak o ülkede en çok beğenilen markaları seçiyoruz. Türkiye'de tüketicinin marka algılarının gelen olanak gelişmiş ülkelerdeki marka algılamasına benzer özellikler taşıdığını söyleyebiliriz. Yerel markaların ise en az uluslararası markalar kadar güçlü oldukları gözlemleniyor."

Turistleri Daha Fazla Kullanın
Stephen Smith Türkiye'nin kendisini pazarlaması konusunda şunları söyledi: "Türkiye ile ilgili uluslararası tanıtımda bir strateji gördüğümü söyleyemem. Sanki Türkiye'nin gündeme gelişi biraz tesadüf. Türkiye'ye gelen turistler bu noktada daha iyi kullanılabilir. Turistlerin gittiği yerlere, alışveriş programlarının içine global marka olma potansiyeli taşıyan ürün ve markalar mutlaka yerleştirilmeli. Turistin alıp gideceği markalar etkili olabilir."

Kaynak: Hürriyet

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız