Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Kabinenin Yeni Evi

Bakanlıklar semti boşalıyor, bir çok kamu binası, Lodumlu'ya taşınıyor. Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, "Devletin tüm kurumları bir araya geliyor. Binaların hepsi düşük maliyetli yüksek teknolojili olacak" dedi.

Yeni Teknoloji Kullanılacak
Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir HT ANKARA'ya, başta bakanlığı olmak üzere, Gümrük Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığı'nın da aralarında bulunduğu pek çok kamu binasının Eskişehir Yolu'nun Lodumlu mevkiine taşınacağını açıkladı. Bakan Demir, "Akıllı binaların hepsinde enerji verimliliği olacak. Atık suları arıtarak tekrar kullanacağız. İşletme maliyeti çok düşük olacak. Binalarda özel malzemeler kullanılacak." dedi.

Eskiler Müzeye Dönüşsün
Bakanlıklardaki hizmet binalarının Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister'e ait olduğunu hatırlatan Bakan, "Bu binalar tarihi eser niteliğinde. Boşalan hizmet binamız, sanat galerisi, müze veya otel yapılabilir. Ankara'nın göbeği kongre, kültür ve otel merkezi haline gelir" görüşünü dile getirdi. HT Ankara ile CSO'nun yeni konser salonu inşaatını denetleyen Bakan Demir, 14 yılda yüzde 25'nin yapıldığı inşaatın 2013 yılında tamamlanacağı müjdesini de verdi.

Ankara Böyle Bir Salonu Hak Ediyor
Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir'e sorarsanız Ankara, Türkiye'nin en huzurlu, emniyetli, yeşili bol kentlerinden biri. Yükselen Türkiye'nin her türlü emarelerinin bu kenti yansıttığına inanıyor. Kentin eksikliklerini elbette ki kabul ediyor. Ancak bu eksiklikleri gidermek için yoğun bir çalışma içinde olduklarını vurguluyor.

Bakan Demir ile yıllardır yılan hikayesine dönen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) konser salonu binası ile Türkiye İş-Kur Genel Müdürlüğü yeni hizmet binasının inşaatlarını gezdik. Mimar olan Bakan Demir, gittiğimiz inşaatlarda sadece yerinden denetimlerle yetinmedi. Projeleri tek tek inceledi. İnşaatların bir an önce bitirilmesi için ne gerekiyorsa yapılması talimatını verdi. Ardından da PolitikAnkara'nın sorularını yanıtladı.

Salon 2013'te Açılacak
CSO binası ne zaman bitecek, neden bu kadar gecikti?
Salonun inşaatına 14 sene sonra başlanabildi. Maddi imkânsızlıklar yüzünden bu kadar gecikti. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Kültür Bakanımızın, inşaatın bugün bu hale getirilmesinde çok büyük katkıları bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanı, Kültür Bakanımız ile birlikte 13 Haziran 2009 tarihinde inşaat alanında incelemelerde bulundu. Yaz döneminde yaptığımız çalışmayla inşaatın yüzde 25'ini tamamladık. Şimdi çok hızlı bir şekilde çalışacağız. 2013 yılında açılışını hedefliyoruz. Toplam inşaat alanı 61 bin 682 metrekare olacak ve dört ayrı bloktan oluşacak. A blok, koro çalışma binası olacak. B blok, ikibin kişilik konser salonu olarak inşa edilecek. C blok, sanatçı çalışma odalarından oluşacak. D blok, ise garaj olarak dört katlı olarak planlanıyor. Bin kişilik bir otogarı olacak.

İnşaatın bitirilememesinin tek nedeni ödeneksizlik mi?
Hayır, İnşaata başlandığında büyük bir sürprizle karşılaşılıyor. İnşaatın yapıldığı yerin altında adeta bir akarsu var. Saatte 300 metreküp su çektik. Buna rağmen yeni bir teknoloji kullanarak, ırmağın kendi yatağında akmasına izin verdik. Irmağın akışını engellemeden kazıklarımızı çaktık. Yani yeraltındaki ekolojik sistemi bozmadan konser salonumuzu inşa ediyoruz. Gecikme olayında bu tür fiziki koşulların da etkisi var.

Elbette ki Eksiklerimiz Var
Ankara'ya katkısı ne olacak?
Eğer ekonomik olarak dünyanın ilk 10 ülkesini hedefliyorsak, sosyal ve kültürel alanda da bunu hedeflemeliyiz. Ankara'da inşa edilen konser salonu işte tam da bu hedefe uygun, prestij projelerimizden birisi. Bu proje, yalnız Ankara'ya değil, Türkiye'ye, evrensel kültüre katkısı olacak. Sonuçta Ankara, Türkiye'nin kalbi. Böyle bir yapıyı fazlasıyla hak ediyor. Bu yapının yapılması konusunda geç bile kalındı.

Metronun bir türlü bitirilememesini nasıl karşılıyorsunuz?
Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı'na şimdi yetki verdik. Bu yetkilendirilmenin ardından çok kısa zamanda sorunun çözüleceğine inanıyorum. Ankara'nın elbette ki eksikleri vardır. Ama bunları gidermek için başta Başbakan olmak üzere bütün kabine olarak yoğun bir çalışmanın içerisinde bulunuyoruz.

Kentsel dönüşüm projelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ankara, eskiden gecekondulaşmanın en yoğun yaşandığı kentlerimizdendi. Bugün baktığımızda; kentsel dönüşümün en başarılı uygulandığı kentlerimiz arasında. Çok kısa bir süre içerisinde bunun gerçekleşmesi büyük bir başarıdır. Büyük bir toplu konut seferberliği var. Havaalanı ve Konya Yolu'ndaki başarılı dönüşümler göz kamaştırıyor. Özellikle Ulus'ta başlatılan tarihi kent dokusunun ortaya çıkarılması çalışmalarını önemsiyorum. Bu noktada Ankara'nın geleneksel mimari kalıplarını korumak ve özendirilmesini de destekliyorum.

Enerji Kimliği Başlıyor
Tasarruflu bina konusunda vatandaşları özendirecek adımlar atılamaz mı?
Yılbaşından itibaren yeni yapılan tüm binalara enerji kimlik belgesi vereceğiz. Binayı alırken 2011 yılından itibaren daha ruhsat almadan hangi enerji kimlik numarasını hak ettiğini, tasarruf ve enerji verimliliği açısında ne durumda olacağı bilinecek.

Eski binalara da 2017 yılına kadar süre verdik, onlar da kimlik belgesi alacaklar. Enerji verimliliği noktasında ayrıca yeni bir proje hazırlıyoruz. Ankara'da 100 tane kamu binasını enerji verimli hale getireceğiz. Yani kamu bu işe öncülük edecek.

Tapu İşleminde Randevu Dönemi
Tapu işlemlerinde artık randevulu sisteme geçtiklerini belirten Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Antalya, İstanbul, Adana, Mersin, Samsun gibi illerde başlatılan pilot uygulamanın en kısa zamanda bütün Türkiye'ye yayılacağını söyledi. Randevu sistemi sayesinde tapu işlemlerin bekleme döneminin tarihe karışacağını öne süren Bakan Mustafa Demir yeni sistem hakkında şu bilgileri verdi: "Evrakını teslim eden vatandaşa 'sen bekleme git' denilecek. Memur işlemi tamamladığı zaman, vatandaşa 'işiniz hazır, gelin' denilecek. Vatandaş harcını yatırıp, belirtilen saatte gelecek, evrakını alıp gidecek. Bütün bunlar birgün içinde bitecek" dedi. Bakan, sistemin yakında hizmete gireceğini de söyledi.

Kabine Eskişehir'e Yol Alıyor
Devlet kurumları yavaş yavaş Eskişehir yoluna mı taşınıyor?
Böyle bir çalışmayı başlattık. Tarım Bakanlığı'nın inşaatı başladı. Bayındırlık Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Devlet Personel Başkanlığı başta olmak üzere birçok kurum Eskişehir yoluna taşınacak. Üniversite kampüsü gibi devletin birimlerini bir araya getirsek olmaz mı? Bizimkinin projesi bitmek üzere, Devlet Personel Başkanlığının proje ihalesini yapacağız, seçimden önce temelini atmayı planlıyoruz. Bu binaların ortak özellikleri enerji verimliliği olacak. Atık suları arıtarak tekrar kullanacağız. İşletme maliyeti çok düşük olacak. Kullanılacak malzeme de özel olacak. Yani uygun maliyete kaliteli bir bina yapacağız. Hem kullanım hem de yapısı kaliteli olacak.

Kültür ve Kongre Merkezi
Bakanlıklardaki hizmet binaları ne olacak?
Mevcut hizmet binamızın mimarı Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında eserleriyle Ankara'yı taçlandıran Avusturyalı Clemens Holzmeister'dir. Bakanlıklarda bulunan binaların hemen hepsi aynı mimara ait ve bunlar bugün tarihi eser niteliğindedir. Boşalan hizmet binamız müze veya otel yapılabilir. Sanat galerileri yapılabilir. Bizim hizmet binaları bunun için çok uygun. O binaların tamamını otel veya sergi salonu yapacaksınız. Ankara'nın göbeği müthiş bir kongre, kültür ve otel merkezi haline gelir.

Hizmetler Lodumlu'ya
  • Eskişehir Yolu'nun Lodumlu mevkiinde yapılan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yeni hizmet binası 16 kattan oluşacak. Toplam 49 bin 188 metrekare kullanım alanı olacak binayla birlikte çalışanlar için sosyal tesisler de yapılacak.
  • Gümrük Müsteşarlığı Hizmet Binası, hemen Tarım Bakanlığı'nın yanındaki arsada yapılacak. 7 katlı yeni hizmet binası, yemekhane ve kreşten oluşacak. Binanın 44 bin metrekare kullanım alanı olacak.
  • Bayındırlık Bakanlığı Hizmet Binası Türkiye'de enerji verimliliği konusunda örnek yapılardan biri olacak.
  • Danıştay'ın yeni hizmet binasında ise, kreş, spor salonu, sağlık birimi gibi sosyal tesislerde bulunacak. Yağmur sularının sarnıçlarda depolanıp bahçe sulamada kullanılacak.

Kaynak: Ankara Haber Türk

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız