Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Kriz 'Kamikaze Yatırımları' Bitirdi, Arsa Sahipleri Artık 'Tıraşlı Fiyatlarla Geliyor

İki yıllık arayış sonucu Türkiye'deki ilk yatırımını İskenderun'a yaparak pazara giren Avrupalı gayrimenkul geliştirme devi Prime Development'in kapısı, kriz sayesinde 'tıraşlanmış' arsa fiyatlarıyla çalınmaya başladı. Artuğ Çetin, 'kamikaze yatırımların' kalmadığına dikkat çekerek, "Türkiye'deki yatırımlarımızı 1.5 milyar dolara kadar çıkarabiliriz. Uzun vadeli düşünenlerle işbirliği yapıyoruz. Paramız var, neden acele edelim?" dedi.

Kriz öncesinde parası ve arsası olan girişimcilerin kısa vadeli ve geleceğini sorgulamadan yaptığı fırsat yatırımları anlamına gelen 'kamikaze yatırımları' kalmadı, arsa sahipleri artık 'tıraşlanmış' fiyatlarla gayrimenkul geliştirme şirketlerinin kapısını çalmaya başladı. Türkiye'de yaklaşık 2 yılda 22 şehri analiz ederek ilk yatırımını İskenderun'da hayata geçiren Avrupalı gayrimenkul geliştirme devi Prime Development Genel Müdürü Artuğ Çetin, kendilerine son dönemde birkaç yerden red almış yatınmcıların geldiğini ve bu sayede fiyatların da yüzde 50'ye yakın tıraşlandığına dikkat çekerek, "Biz de uzun vadeli düşünen yatırımcılarla ilgileniyoruz. 3 yılda 13 alışveriş merkezi yapmak marifet değil. Grup olarak Türkiye'de hedefimiz 10 AVM sahibi olmak ama kendimize bir süreç koymadık. Paramız var, neden acele edelim?" dedi.

Yatırım 1.5 Milyar $ Olur
Türkiye pazarına direkt olarak 300 milyon dolardan fazla yatırım yaptıklarını ve bu rakamı 1.5 milyar dolara kadar çıkaracaklarını aktaran Çetin, ilk aşamada İskenderun ve Antakya pazarına girdiklerini, 2011 yılında ise istanbul'a gelmeyi planladıklarını ifade etti. Türkiye'deki yatırımlarını küçük şehirlerden başlayarak büyükşehirlere yönlendireceklerine de dikkat çeken Çetin, "Bizim hedefimiz uzun vadeli AVM zincirleri kurmak" diye konuştu.

Çetin, sektörle ilgili bir uyarıda da bulunarak şunları söyledi: "Krizin normalde 2 yıllık bir seleksiyon süreci vardır ancak Türkiye'de bu süreci yaşayamadık, ayıklanma olmadı. Krizin sağlıklı atlatılması için bu 2 yıllık sürece ihtiyaç vardır. 2009'da süreç yaşandı ama 2010'da artıya geçildi. Bir gün bunun bir şekilde pazara yansıması olacaktır." Son 6 aydır arsa sahiplerinde ve yatırımcılarda 'Ne yapalım?' arayışlarının yaşandığını da hatırlatan Çetin, piyasanın özgüveninin yerine geldiğini sözlerine ekledi.

Türkiye'nin Becerileri Çekinceleri Kaldırdı
Artuğ Çetin, dünyadaki yatırımcıların Türkiye'nin krize karşı duruşunu ve uyum kabiliyetini gördüğüne; yatırım çekincelerinin kalktığına dikkat çekti. Çetin, "Bu yüzden Şanghay, Singapur ve ABD'nin yanı sıra alternatif pazar arayışında Türkiye'yi seçtik" dedi.

Suriyelilerin Akrabaları İşimizin Kreması
Suriyeli turistler, yakında 'AVM yatırımcıları' için de rekabet alanı yaratır hale gelecek. Sınır turistlerinin alışveriş mekanlar, araşma Gaziantep ve Mersin'den sonra Prime Mall İskenderun girerken Artuğ Çetin bu konuda iddialı konuştu: "Suriyelilerin akrabaları Antakya ya da İskenderun'da oturuyor. O yüzden Suriyeli1er akraba ziyaretine de yoğun geliyor. Yani aile ziyaretleri'nden de müşteri kazanıyoruz." Çetin, yatırımı turistlere güvenerek yapmadıklarınada dikkat çeken Çetin, "Bizim yatırımımızı yaşatacak yerli müşteriler ona göre marka karmasını yaptık. Turistler ise işin kreması. Sınırlara özel yatırım da geçici bir balondan ibaret" dedi.

Antakya'nın % 40'ı Bile 1 Yıl Önceden Kiralandı
Prime Development, Türkiye'deki ilk yatırımını İskenderun'da 1.5 ay önce Prime Mall adıyla hayata geçirdi. 22 şehri analiz ettiklerini ancak şanslarına en iyi arsaların burada çıktığını vurgulayan Artuğ Çetin, "Şu anda en yakın rakip bile yatırım için düğmeye bassa, 2-3 yıldan önce pazara giremez. Sınıra bu kadar yakın bir yerde yaptığımız yatırımla pazarın ekmeğini en az 3 yıl yiyeceğiz" dedi. İskenderun'da alım gücü yüksek ciddi bir yerli tüketicinin olduğuna da dikkat çeken Çetin, "Bu perakendecilerin cirosuna da yansıdı. Günlük ziyaretçimiz 25 binler düzeyinde. Metrekare başına ciroda Doğu Avrupa geçildi" dedi. İskenderun'un başarısının 2011'de açılacak Antakya yatırımına da olumlu yansıdığını aktaran Çetin, "Açılışa 1 yıl olmasına rağmen yüzde 40'ın üzerinde kiralama yapıldı" diye konuştu.

Kaynak: Vatan

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız