Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Krizler Sürecek Borçla Büyümeyin!

Küresel darboğazların süreceğine dikkat çeken SPK Başkanı Vedat Akgiray'dan, krediyle büyüyen şirketlere uyarı geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, krediyle büyüme olamayacağı konusunda şirketleri uyararak, "Dünyada krizler devam ediyor. Borçlu olanlar sıkıntıya düşebilir" dedi. Akgiray, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen Gelişen Kentler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin borç sermaye oranının dünyaya göre yüksek olduğunu ve bunun sağlıklı büyümeye engel teşkil ettiğini söyledi. Türkiye'de borç sermaye oranının yüzde 300 olduğunu belirten Akgiray, "Bu oran Almanya'da yüzde 100, Japonya'da ise yüzde 30. Yani şirketlerde 3 birim borç kullanılmışken sadece 1 birim sermaye olarak kullanılmış. Bu borç sermaye oranı ve krediyle yapılan yatırımlarda paranın geri ödenmemesi durumunda iflaslar yaşanıyor. Bu yanlış yapılanma. Kredi ve banka ile borçlanarak büyüme olmaz" diye konuştu. Akgiray, Türkiye'nin itibarının her geçen gün arttığını belirterek sermaye piyasalarının oldukça sığ olduğunu bunun geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlıklı Finansman Şart
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de, yılın ilk yarısında sağlanan yüzde 11'lik büyümede inşaat sektörünün yüzde 22 ile büyük katkı sağladığını belirterek, "Bu yıl en az yüzde 7 büyüme hedefliyoruz. Sürdürülebilir bir büyüme için sağlıklı bir konut finans sistemi şart. Aksi takdirde yeni krizler her zaman kapıyı çalabilir" dedi. Dinçer, konut finansmanının iyileşmesinde faiz oranlarının düşmesinin yanı sıra ekonomik istikrarın etkisinin de önemli olduğunu belirtti.

Gidecek Çok Yolumuz Var
Güney Kore'de incelemelerde bulunduğunu anlatan Akgiray, "Bu ülkenin ekonomik rakamları bizimle aynı olmasına rağmen finans piyasası 4 kat daha büyük. Ürün çeşitliliği de çok fazla. Bizim daha gidecek çok yolumuz var" dedi.

Kaynak: Türkiye

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız