Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Maliye, İkiden Fazla Evi Olanı Yakın Takibe Aldı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekillerinin 2011 bütçesi üzerindeki eleştiri ve sorularını yanıtlarken, "Geçen yıl 4'ten fazla gayrimenkulü olan vatandaşların listesini çıkarttırıp, hepsine mektup gönderilmesini istedim. Şimdi 2'den fazla olanlara da bakılmasını istedim" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl 4'den fazla gayrimenkulu olan vatandaşların listesinin çıkartılarak onlara mektup gönderilmesi talimatı verdiğini belirterek, bu yıl da 2'den fazla gayrimenkulü olanların listesinin çıkartılmasını istediğini bildirdi. Şimşek, 2011 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Çok Etkili Oldu
Türkiye'de dolaylı vergilerin milli gelire oranının yüzde 11 olduğunu belirten Şimşek, bu oranın OECD ülkelerinde de yüzde 11 civarında gerçekleştiğini söyledi. Geçen yıl 4'den fazla gayrimenkulü olan vatandaşların listesinin çıkartılarak onlara mektup gönderilmesi talimatı verdiğini ifade eden Şimşek, "Bu çok etkili oldu. Daha önce beyanda bulunmayan 140 bin kişi beyanda bulundu. Ben şimdi arkadaşlara, '2'den fazla olana bakın' diyorum. 'Serbest kazanç elde edenlere, avukatlara, doktorlara bakın' dedim. Bu kadar denetim elemanı almanın temelinde bu yatıyor" dedi.

Hapis Paraya Dönmesin
Şimşek, Meksika'da, Brezilya'da ve ABD'de de kayıt dışılık olduğunu vurguladı. OECD ülkesi olup da Türkiye gibi gelişmekte olan bir çok ülkede kayıt dışılığın yüzde 30 - 40 civarında seyrettiğini belirten Şimşek, "Türkiye'de vergi yükü 2008 yılında yüzde 23.5. Biz bu oranla sadece Meksika'nın üzerindeyiz, yani vergi yükünde en düşük ülkelerden birisiyiz" diye konuştu. Şimşek, kayıt dışılıkla mücadele etmek için vergi kaçırmanın cezasının artırılması gerektiğine işaret ederek, göreve gelir gelmez, 'vergi kaçırmadaki hapis cezalarının paraya dönüştürülmemesi' gerektiğini söylediğini ifade etti.

Yaşam Tarzına Karışmak Yok
Vergi gelirlerinde yüzde 10.5'lik artış öngördüklerini vurgulayan Mehmet Şimşek, "Basın toplantısında sigara ile ilgili soruya cevap verirken, 'insan sağlığı daha ön plandadır' dedim. Ama iki konu karıştı. Yoksa vatandaşımızın tercihlerine, yaşam tarzına ilişkin hiç bir şekilde değerlendirme yapma konumunda değilim" dedi.

Çevre, Sigara ve Şekere Af Olmayacak
Hükümetin, vergi ve sigorta borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören çalışmasında sona gelindi. Yeniden yapılandırma paketinde emlak vergisinden trafik cezalarına kadar birçok alanda ortaya çıkan borçlar yer alırken, kapalı alanda sigara içme cezası ile çevreyi kirletenlere verilen cezalar kapsam dışında tutuldu. Başbakan Tayip Erdoğan'ın katılacağı toplantıyla son şeklini alacak yeniden yapılandırma tasarısında, üç alanda verilen cezalar aftan yararlanamayacak. Erdoğan'ın sigara içilmesine yönelik tepkisi nedeniyle yeniden yapılandırma paketine, sigara içme yasağı ihlaline verilen cezaların affedilmesi alınmadı.

Çevre ve Şeker
Çevreyi kirletenlere ve çevre yasalarını ihlal edilenlere verilen cezalar da yeniden yapılandırma kapsamında olmayacak. Hükümet, son günlerde çevre duyarlılığıyla ilgili tartışmalar nedeniyle bu cezaların affını pakete koymadı. Pakete, Şeker Yasası'na muhalefet nedeniyle verilen cezalar da girmeyecek, şeker kotasını ihlal edenlere verilen cezalar kapsam dışı olacak.

Kapsam Geniş
Yeniden yapılandırma paketine göre her türlü vergi, sigorta primi, bağ-kur primi, harçlar, trafik cezaları, OGS cezaları, belediye emlak vergileri, elektrik ve su borcu yeniden yapılandırmaya konu olacak. Matrah artırımı yapanlar vergi incelemesine konu edilmeyecek ve ihtilaflı alacaklar da yeniden yapılandırmadan yararlanabilecek. Dava konusu olan vergi borçları da yeniden yapılandırılacak.

Kaynak: Hürriyet

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız