Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Manevi Mimarın Evi Özel İlgi Bekliyor

Ankara'nın "Manevi Mimarı" olarak bilinen Hacı Bayram Veli'nin 650 yıl önce doğduğu köydeki evin turizme kazandırılması için köyde yapılması planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması isteniyor.

Solfasol Hacı Bayram Veli Sevenler Derneği Başkanı Mustafa Mert, Hacı Bayram Veli'nin kesin olmamakla, başkente 8 kilometre uzaklıkta tarihi bir köy olan ancak daha sonra mahalle statüsüne alınan Solfasol'daki evde 1350'de doğduğunun bilindiğini belirtti.

Mert, bu kapsamda Altındağ Belediyesinin desteğiyle evi restore ettiklerini, 2002'de Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla ek bölümler yaparak evi genişlettiklerini kaydetti. Tarihi bölge olması nedeniyle köydeki yapılaşmanın çok çarpık olduğunu dile getiren Mert, Altındağ Belediyesi sınırlarındaki köyün belediye tarafından bir süre önce Kentsel Dönüşüm projesi kapsamına alındığını aktardı.

Büyükşehir Belediyesi Meclisinin aldığı Kentsel Dönüşüm Projesi uygulama alanının genişletme kararı doğrultusunda Altındağ Belediyesinin yapacağı projenin Büyükşehir Belediyesine geçtiğini ifade eden Mert, "Solfasol köyünün bulunduğu Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 3-5 yıl süreceğini düşünüyoruz. Bu nedenl Büyükşehir Belediyesinin bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarına öncelik vermesi gerekiyor." dedi.

Kaynak: Ankara Hürriyet

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız