Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Türkiye'de Yeşil Binalar Yükselişe Geçti

Türkiye'de 'yeşil' sıfatıyla anılan birçok bina, LEED ve BREEAM tarafından sertifikalandırıldı. Bunlar arasında, Redevco'nun Erzurum ve Ankara'daki AVM'leri BREEAM-very good sertifikası, Siemens'in Gebze'deki üretim merkezi LEED-gold sertifikası, THY teknik uçak motoru bakım merkezi LEED-gold sertifikasına sahip bulunuyor. Yenilenen Ümraniye'deki Philips ve Unilever'in bulunduğu katlar ise LEED (Interiors) sertifikası aldı.

Sertifikalı Yeşil Binalar Yükseliyor
Sektörler ve şirketler, küresel ısınmanın etkilerini azaltma ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını geliştirme yönündeki çalışmalarını her geçen gün hızlandırıyor. Yeşil ekonomi ve yeşil yaka kavramları gibi, ekonominin birçok sektörü de yeşil sıfatıyla anılmaya başladı. Yeşil sektörler arasında en dikkati çekenlerden biri de yeşil inşaat veya yeşil bina sektörü. Birçok ülkede uzun süreden beri sürekli gelişerek dikkate değer bir pazar oluşturan yeşil bina sektörü, Türkiye'de henüz emekleme aşamasında.

Sektörde, inşaatların yeşil bina olarak kabul edilmesi için, bütün dünyada kabul edilen çevre dostu bir sertifikaya sahip olması gerekiyor. Uluslararası düzeyde kabul gören en önemli iki sertifikadan birisi, ABD kökenli LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımında Liderlik) ve İngiltere kökenli BREEAM (Bina Araştırma Kuruluşu, Çevresel Değerlendirme Metodu) serfikaları. Binada enerji ve su kullanım düzeyi ve biçiminden, inşaatın yalıtımına, karbondioksit salınımı ve binanın toplu taşıma ulaşımına yakınlığına, bisiklet parkına kadar onlarca kriter dikkate alınarak sertifika, veriliyor.

Türkiye'de bugüne kadar birçok bina, LEED ve BREEAM tarafından sertifikalandırıldı. Bunlar arasında, Hollanda Merkezli gayrimenkul şirketi Redevco'nun Erzurum ve Ankara'daki Alışveriş Merkezleri, (BREEAM very good sertifikalı), Siemens'in Gebze'deki üretim merkezi (LEED-gold sertifikalı), THY Teknik uçak motoru bakım merkezi (LEED-gold sertifikalı) bulunuyor.

Türkiye'den LEED ya da BREEAM sertifikasına sahip olmak isteyen proje sayısı sürekli artıyor. Sertifika talebinin, öncelikli olarak, AVM'ler, ofisler ve kampüs binalarında artacağı belirtiliyor. Tuzla'da Piri Reis Denizcilik Üniversitesinin tüm kampüs binaları yeşil bina kriterlerine göre tasarlanırken, Tarsus'ta ve Manisa'da devam eden inşaat projeleri arasında bulunan 2 alışveriş merkezi ile İstanbul'da 1 otel, 4 ofis binası ve 2 rezidans projesinin yeşil bina kriterlerine uygun olarak tasarlandığı bildirildi.

Enerji Performansı Yönetmeliği
Sektörün önde gelen temsilcilerine göre, yeşil bina sektörünün gelişmesi için özel sektör faaliyetleri tek başına yeterli değil. Kurumsal düzenlemelere ve yasal desteğe ihtiyaç var. 5 Aralık 2008 tarihli, "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği"nin yeşil inşaatı teşvik eden maddeleri 1 Ocak 2011'de yürürlüğe girecek. Yönetmeliğin 25. maddesi, 1000 metrekarenin üzerindeki inşaatlarda enerji tüketimi ve karbondioksit ve sera gazı salınım düzeylerini içeren "Enerji Kimlik Belgesi" alınmasını zorunlu kılıyor.

Dünyada yakın zamana kadar, çoğu Avrupa ve ABD'de olmak 5.700 binaya Amerikan LEED yeşil bina sertifikası verildi. 27 bin proje ise aynı sertifikayı almak için başvuruda bulundu. ABD'de, yeşil bina endüstrisinin, 2010 sonuna kadar 60 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Enerji ve su tasarrufunun işletme maliyetlerini düşürmesi nedeniyle, yeşil binalara olan talebin yakın zamanda artacağı ve ikinci el konut piyasasında bu binaların daha çok prim yapacağı öngörülüyor. Validatör olarak isimlendirilen, sertifikalandırma alanında çalışan emlak uzmanları, 'yeşil bina' sertifikasına sahip binaların dünyada olduğu gibi Türkiye'de de emlak piyasasına hareket getireceğini belirtiyorlar.

YEM Genel Müdürü Barış Onay:
Yeşil Bina İçin Modernlik Şart Değil
"Bina yapılırken kullanılan malzemeler, binayı inşa ederken yapılan uygulamalar ve binayı kullanırken üretilen çevresel atıklar iyi yönetildiği zaman yeşil bir binadan söz etmek mümkün olur. Bu entegre bir sistem. Bir binanın yeşil olması için çok modern olmasına da gerek yok. Yerel malzemeyle yapılmış, enerjisini iyi koruyan köy evleri de var. Bilinçlendirme ne kadar artarsa yatırım da o denli artacak, talep artınca arz da genişleyecek uygulama imkanları genişleyecek. Bugün imkansız veya yapılması zor ya da yapılmak istenmeyen şeyler, 10 sene sonra bir zorunluluk haline gelecek. Bu sene gerçekleştireceğimiz Yapı Fuarında, yeşil binalar için doğru malzemelerin Türkiye'de bulunan örnekleri sergilenecek."

Has Mimarlık Kurucu Ortağı
Ayşe Hasol Erktin:
Koşullar Enerjide Tasarrufa Yöneltti
Türkiye gibi enerjisinin yüzde 75'ini İthal eden bir ülkede, acilen yeşil binalar için bir destekleme politikası oluşturulmalı. İleride, yesıl binaların sağlık yönünün de öne çıkacağına inanıyorum. Son dönemde, yeşil tasarım heyecanımızın özellikle büyük yatırımcılar tarafından da paylaşıldığına tanık oluyoruz. Bu nedenle her iki taraf da kazandı çıkıyor. Ekonomik sıkıntıların, ekolojik yatırımları aksatacağından kuşkulanırken, bir anda tam tersi bir tabloyla karşılaştık. Artan işletme giderleri, İşverenleri enerjiyi tutumlu kullanmaya yöneltti.

Çevre Dostu Yeşil Binalar
Derneğinden (ÇEDBİK) Aslı Fırat:
Kamu ve Özel Sektör İşbirliği Gerekiyor
Türkiye'de yeşil bina, gelişmekte olan bir sektör. Gelişimin hızlanması için kamu, özel sektör, üniversiteler işbirliği gerekiyor. Belediyelerin imardan sorumlu bölümlerinde şartnamelerin yeşil bina tasarımı ve yapımına uygun hazırlanması gerekiyor. Ayrıca, 'yeşil bina' yaptırmak isteyenlere ilk yatırım maliyetini karşılamak üzere çeşitli teşvikler, fonlar verilebilir. Yeşil bina alanında yapılan pilot projelerin artması ve kapsamı genişletilmeli. Yeşil binalar iç hava kalitesi yüksek ve daha sağlıklı binalar olduğundan daha hızlı kiralanıyor ve satılıyor.

Kaynak: Dünya

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız