Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Yeni Bir İş Kolu: Emlak Avcılığı

ALICI iyi kötü ne istediğini biliyor ama, nerede neyin satıldığını takip etmesi, hepsini gezmesi mümkün değil. Emlakçı ise, sattığı malın ne olduğunu biliyor, ama o da alıcının ne aradığını, cebinde kaç parası olduğunu tam olarak bilmiyor. 'Emlak avcısı' ise müşterisi olan alıcının ne istediğini iyi biliyor. Ve alıcının hesabına hareket ediyor. Bakalım bu, 'emlak avcılığı'nın bir meslek olarak yerleşmesi için yeterli olacak mı?

Bir ev yahut bir dükkân almak veya kiralamak istiyorsanız, iki yoldan birini tercih edeceksiniz: Ya kendiniz araştıracak, ilanları, pencerelere asılan 'SATILIK' afişlerini takip edeceksiniz; ya da bir emlakçıya başvuracaksınız. Batı ülkelerinde denenmekte olan bir 'üçüncü yol' var son yıllarda: 'Emlak avcılığı ' .

Tehlikeli Yol: Aracısız İş Yapmak
Birinci yol - yani aracısız iş yapmak - arada komisyoncu olmadığı için, alıcı için de satıcı için de en hesaplısı. Batı ülkelerinde konut satışlarının yüzde 40'ının aracısız, 'doğrudan' yapıldığı söyleniyor. İnternet de emlak aramayı ve (konutun fotoğraflarını da görebildiğiniz için) tercihi kolaylıyor. Ama bir yere kadar: Satıcı size ne göstermek isterse, o kadarıyla yetiniyorsunuz. Ayrıca, işiniz bu olmadığına göre, satıcının istediği rakam rayiç bedel midir, nereden bileceksiniz? Arada emlakçı olmadan iş yapmak istiyorsanız, randevuyu olmak, adresi bulmak, evi gezmek, satıcıya doğru soruları sormak, tapudan ve belediyeden gerekli bilgileri temin etmek ve (Türkiye'de bu iş hâlâ bir düzene girmediği için) satış işini (elden ödemenin risklerini ve tapu dairesindeki muamelenin zorluklarını göze alarak) halletmek de size kalıyor.

Klasik Yol: Emlakçıdan Geçmek
Bütün bu sakıncalar sebebiyle, bir emlakçıdan geçmek hem daha rahat, hem de daha güvenli. Ancak emlakçı bir aracı, bir komisyoncu (yani işi iki tarafı buluşturmak, aralarını yapmak ve muameleyi gerçekleştirmek) olduğu için, 'şartları biraz zorlamak' durumundadır. Yani tavşana kaç, tazıya tut demek zorundadır. Ama neticede emlakçı, satıcının hesabına çalışmaktadır.

Bir Üçüncü Yol: Emlak Avcılığı
Avrupa'da son on yılda alternatif olarak ortaya çıkan bir uzmanlık dalı olan 'emlak avcılığı' ise emlakçının aksine, 'alıcının hesabına' iş yapmaktadır. Müşterisinin ne istediğini ve imkanlarının ne olduğunu bilerek, ilanları takip eder, satılık veya kiralık yerleri gezer, doğru soruları sorar, tapudan ve belediyeden gerekli bilgileri alır ve alım-satım yahut kiralama muamelesi sırasında müşterisinin yanında olur. Küçük alıcılar veya kiracılar için bir lüks gibi görünse de, 'emlak avcılığı' yurtdışında yaşayan alıcılar, şirketler, ekspatlar, çok meşgul işadamları ve yöneticiler tarafından tercih edilen bir yöntem. Tıpkı emlakçılar gibi, 'emlak avcısı' da müşterisiyle (batıda genelde 3 aylık ve toplamda 6 ayı geçmeyen) bir sözleşme imzalıyor ve alım-satım veya kira muamelesi tamamlanırsa, mesela Fransa'da anlaşmaya göre yüzde 1 ile yüzde 5 arasında değişen bir komisyon alıyor. Haliyle bu profesyoneller genelde büyük şirketlerin ve yabancıların yoğun olduğu metropollerde iş yapıyorlar ve 'emlak avcılığı'nın okulu yok tabii ki; bu işi, batı ülkelerinde, mimarlar, mühendisler, dekoratörler, hukuk mezunları veya noterlikte, tapu dairelerinde, belediyelerin imar müdürlüklerinde çalışmış insanlar icra ediyor.

Kaynak: Hürriyet Yaşam Emlak

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız