Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Rics

Royal Institution of Chartered Surveyors


RICS, İngiltere’de kurulmuş, mesleki bir kuruluş olup 100’ü aşkın ülkede 100.000’den fazla üyesi (Chartered Surveyor) bulunmaktadır. Bu kuruluş, mesleğin etik değerlerini, üyelerin yapabileceği ve yapamayacağı işleri, meslek standartları ile değerleme yöntem ve kurallarını belirleyen yönetmelik ve kitaplar yayınlamakta ve bu konularda eğitimler düzenlemektedir.

 

İngiltere’de değerleme uzmanları RICS tarafından yetkilendirilmektedir. RICS kar amaçlı olmayan bağımsız bir kuruluş olup surveyanların yeterlilik standartlarını ve üyeleri arasında dürüstlük, bütünlük ilkelerini sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca RICS üyelerine, kamuya ve devlete gayrimenkul sektörü hakkında bilgi vererek rehberlik etmektedir. RICS’in uzmanlaşmış olduğu alanlar; antika ve güzel sanatlar, ticari gayrimenkuller, inşaat, çevre, anlaşmazlıkların çözümünde, hizmet yönetimi, çevre yönetimi, yönetim danışmanlığı, mineral ve artık yönetimi, planlama ve geliştirme, fabrika ve makine, proje yönetimi, konut ve kırsal alan değerlemeleridir. Gayrimenkul dalında uzmanlaşmış surveyanlar ise, her türlü gayrimenkulün alımı, satımı, kiralanması sırasındaki tüm sigorta poliçe değerleri ve kiracı ile ev sahibi arasındaki anlaşmazlıklarda söz sahibidir. Surveyanlara özellikle konut araştırmasında ve değerlemesinde ihtiyaç duyulmaktadır.

 

RICS tarafından dört farklı unvan verilmektedir. ARICS (Associate Member-uzman üye), FRICS (Fellow of the RICS), MRICS (Professional Member-profesyonel üye) TechRICS (Technical Member-teknik üye)’dir. Unvanları alırken bir takım eğitim ve sınavlardan geçmek gereklidir. RICS’in lisanslı olmak isteyenlere zorunlu tuttuğu çeşitli kategorilerde eğitim programları yer almaktadır.

 

Web: http://www.rics.org/

 

Kaynak: TÜREOĞLU, Z.  E. (2009), Konut Finansmanı Sisteminde Taşınmaz (Gayrimenkul) Değerlemesi, Sermaye Piyasası Kurulu Yayını, Syf 42-44, İstanbul


Yeni Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız