Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

UDSK

(IVSC- International Valuation Standards Council)

 

UDSK, 1981 yılında kurulmuş, Birleşmiş Milletlere bağlı olarak çalışan ve bünyesindeki üye organizasyonlar (42 ülkeden 53 üye) ile Dünya Bankası, OECD, Uluslar arası Muhasebeciler Birliği ve değerleme örgütleri ile yakın işbirliği içinde çalışan uluslar arası bir kuruluştur. Merkezi İngiltere’de olan kuruluşun başlıca amacı; gayrimenkul değerlemesi alanında standart kurallar oluşturmak ve üyeler arasındaki işbirliğini artırmaktır.

 

Bu amaçla UDSK, 4 bölümden oluşan ve değerleme mesleği ile ilgili genel uygulamalar ile metotları içeren değerleme standartları oluşturmuştur. Söz konusu standartlar özellikle piyasa değeri tanımı ile değerleme metotlarının belirlenmesi gibi mesleğe ilişkin temel kavramları saptamak suretiyle genel bir çerçeve çizmeyi amaçlamıştır.

 

UDSK’ya tam üye olabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Söz konusu şartlardan bazıları, uluslar arası standartlara uyumluluğun sağlanması, değerleme mesleğini icra edebilecek nitelikte eksperlerin bulunması ve komite genel kurulunun üçte ikilik kabul oyunun alınmasıdır. Anılan şartları sağlayamayan adaylar, IVSC’ye gözlemci statüsünde katılım sağlayabilmektedir.

 

Web: http://www.ivsc.org

 

Kaynak: TÜREOĞLU, Z.  E. (2009), Konut Finansmanı Sisteminde Taşınmaz (Gayrimenkul) Değerlemesi, Sermaye Piyasası Kurulu Yayını, Syf 41, İstanbul


Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız