Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Konut Kredileri Tahvil ile Bollaşacak

Bankaların tahvil ihracı, kaynakta vade yapısını uzatacak. Böylelikle, konut kredisi gibi uzun vadeli kredilere daha çok fon ayrılabilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK) bankalara Türkiye içinde tahvil ihraç etme yetkisi vermesi, başta konut olmak üzere uzun vadeli kredilere ayrılacak kaynakları artıracak. Kaynakların artmasıyla kredi arzının da artacağına dikkat çeken uzmanlar, bunun da faizlere tüketici lehine yansıyacağını vurguladılar. Bank Pozitif, Akbank ve İş Bankasının başvurularının ardından, diğer bankaların da tahvil ihracı için harekete geçmeleri bekleniyor.

Bankacılık sisteminde mevduat yapısı, tüm çabalara karşın üç aydan daha uzun dilimlere yayılamadı, Yüksek enflasyon dönemlerinden kalan bu alışkanlık, mevduat sahiplerinin birikimlerini koruma reflekslerinden kaynaklandı. BDDK verilerine göre, bankacılık sistemindeki mevduatın üçte birine yakın bölümü ancak bir aylık çok kısa vadede bulunuyor. Toplam mevduatın yüzde 90'dan fazlası ise Ağustos itibarıyla yüzde 92.5 gibi çok yüksek oranda bulunuyor. Buna karşılık, üç ile altı ay arasındaki vadedeki mevduatın payı yüzde 3.6 ve altı ay ile bir yıl arasındaki vadelerdeki mevduatın payı da yüzde 1.3 düzeyinde, bir yıldan uzun vadeli mevduatın payı ise ancak yüzde 2.5 düzeyinde bulunuyor.

Konut Kredisine Yarayacak
Radikalin sorularını yanıtlayan Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, tahvil ihracıyla bankaların kaynak vadesini dört kat artırabileceklerine dikkat çekerek, bunun özellikle konut finansmanı için kullandırılan krediler açısından olumlu bir ortam oluşturacağını söyledi. "Bankaların tahvil ihracı öncelikle kaynak vadesini uzatacaktır" diyen Keskin, bu yolla risklerin daha iyi izlenmesinin sağlanacağını vurguladı ve ekledi: "Tahvil ihracı aynı zamanda sermaye piyasasının derinleşmesine de destek olacaktır; hiç kimse aldığı krediyi ikinci piyasada alıp satmaz, ama tahvilin ikinci piyasası olacaktır."

Bankalar İlgi Gösterecek
Banka tahvillerinin özel sektör için de referans olacağına dikkat çeken Keskin, bankaların tahvil ihracı için Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başvurmaya başladıklarını anımsattı. Keskin, "Tahvile ilginin olacağını düşünüyorum" dedi, Bankaların tahvil ihracına ilgi göstereceğini, faiz gelirlerinin kompozisyonu da ortaya koyuyor. Bankacılık sistemi faiz gelirlerinin yüzde 31.5 gibi, neredeyse üçte birini tüketici kredilerinden elde ediyor. Bankaların Ağustos sonu itibarıyla kullandırdıkları 111 milyar liralık tüketici kredisinin 51 milyar lira gibi yarıya yakın dilimini konut kredileri oluşturdu. Buna göre, bankalar toplam faiz gelirlerinin yüzde 15 kadarını konut kredilerinden elde ediyor. Tahvil ihracında ilk adım Bank Pozitiften geldi. Banka, üç yıl vadeli sabit faiz ve fiyatlı talep toplama yöntemi ile 100 milyon liralık tahvil ihraç edecek.

Öte yandan, BDDK'nın önce bankaların tahvil ihracına karşı çıktığını ancak 30 Eylül itibarıyla "yeşil ışık" yaktığına işaret eden Doğru Hukuk Başkanı Halil Doğru da, "BDDK aldığı kararla izin vermekle birlikte bankaların tahvil yoluyla borçlanmasını, diğer şirketlere kıyasla ciddi ölçüde kısıtlamış durumdadır" dedi. BDDK'nın kısıtlayıcı olmaması durumunda, bankaların tahvil ihracında maliyetlerin daha da düşeceğine işaret eden Doğru, "BDDK'nın bankaların tahvil ihracına ilişkin verdiği kararda dayandığı Bankacılık Kanunu'nun 43. maddesinin BDDK'ya bu yetkiyi verdiğini söylemek zor" dedi ve ekledi: "Bu madde BDDK'ya varlıkları, alacakları, borçları, gelir ve giderleri arasında denge kurulması için düzenleme yapma yetkisi veriyor."

Kaynak: Radikal

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız