Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

TASARIMLARIN HUKUKÎ BOYUTU

Yazarın Son Makaleleri


Bu yazımızda fikri ve sınai haklar içinde önemli bir yere sahip olan endüstriyel tasarımlar hakkında bilgi verilecektir.

Endüstriyel tasarımlar, 554 sayılı Endüstriyel Tasarımların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede düzenlenmiştir. Bu KHK’nin 3. maddesinde, endüstriyel tasarım, “bir ürünün tümü veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütünü ifade eder” şeklinde tanımlanmıştır.

Tasarım bir ürünün dış görünümü olduğuna göre, her tür ürünün tasarıma konu olması mümkündür. Örneğin, bir vazonun, binanın, mobilyanın, yani görünümünü ortaya koyabileceğimiz ve tasarım olmanın unsurlarını taşıyan aklınıza gelen her türlü nesne tasarım konusu olabilir. Bu arada 554 sayılı KHK’ye göre tasarımların yeni ve ayırt edici nitelikte olmasının gerektiği belirtilmelidir.

Özellikle küresel rekabet ortamında, sektörde faaliyet gösteren diğer firmalarla yarışta öne çıkmak, müşteri beklentilerine cevap vermek ve memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak, ürün kalitesinin artırılması ve etkin pazarlama faaliyetleri ile olmaktadır. Ürün kalitesinin artırılması ve etkin pazarlamada ise ürünlerin dış görüşü önemli bir rol oynamaktadır. İşte tasarımlar bu açıdan önemli bir araçtır. Bu bağlamda birer fikir ürünü olan tasarımların hukuki açıdan korunmasının gerekliliği ortadadır. Aksi takdirde, özgün ve yeni tasarımlar fikir hırsızlığı, kopyalama ve taklit gibi tehditlerle karşı karşıya kalacak ve hakkın savunulması oldukça zorlaşacaktır.

Endüstriyel tasarımlar kural olarak Türk Patent Enstitüsü’nce tescil edilebilmektedir. Tasarımlar başvuru tarihinden itibaren 5 yıl koruma altına alınmaktadır. Ancak tasarım hakkı, yenilenmesi koşuluyla, 25 yıla uzatılabilir.

Bu konunun, sitemizi takip eden kişileri ilgilendiren yönünün ise kısaca belirtilmesi uygun olacaktır. Günümüzde inşa edilen özgün nitelikteki mimari eserlerin, başkaları tarafından taklit edilmesi mümkündür. Etkili bir şekilde, bunun önüne geçilmesinin bir yolu henüz inşasına başlanmadan önce ilgili proje için tasarım tescil belgesinin alınmasıdır. Böylece hem başkalarının, fikrinizi ve projenizi taklidi önlenmiş olur hem bu tür projeler hukuki açıdan lisans sözleşmesine konu olabilir. Lisans ise, kabaca, bir marka, patent veya tasarım hakkının 3. kişilere kiralanması olarak tanımlanabilir.

Sonuç olarak, tasarımlar ve tescili, günümüzde çok önemlidir. Bu önemi kısaca ortaya koymaya çalıştık. Umarız yararı olur.

Diğer Haber Başlıkları:

Son Güncelleme: Perşembe, 03 Mart 2011 08:42
Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız