Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Tarihi Evlerin İhyası İçin Bütçede 7 Milyon TL Birikti

İl Genel Sekreteri Mustafa Yel, Tekirdağ merkezde 301 tescilli tarihi yapı varlığının söz konusu olduğunu, bunların çok büyük bir bölümünün restorasyon çalışmasına muhtaç olduğunu belirtti. Mustafa Yel, İl Özel İdaresi olarak 10 binanın kamulaştırıldığını ve bir tanesinin 2009 yılında bitirilerek Tekirdağ Barosuna kiraya verildiğini ve hizmete sokulduğunu söyledi.

Tarihi evleri korumak için emlak vergisi ödeyen tüm vatandaşlardan Kültür Varlıklarına Katkı amaçlı bir para kesildiğini ve bunun İl Özel İdaresi bünyesinde oluşturulan bir bütçede toplandığını kaydeden Yel, "Şu an itibariyle bu bütçede 7 milyon TL civarında bir para birikti ve evlerin ihyasında kullanılacak" dedi. Röleve, restorasyon çalışmaları için bu paranın başta belediye olmak üzere İl Özel İdaresi ve bina sahipleri tarafından kullanılabileceğine vurgu yapan Yel, bunun için restorasyon ve röleve projelerinin Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanması gerektiğini belirtti. Yel şunları kaydetti;

"İl Özel İdaresi olarak kamulaştırmış olduğumuz 9 tarihi yapı ile ilgili Röleve çalışmaları sürüyor. Restorasyon projeleri de Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderildi. Onay alındıktan sonra da yapım çalışmalarına başlanacak. Takriben 2013 yılında tamamlanacaktır."

Kaynak: Yeni Şafak
Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız