Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

Kentsel Dönüşüm İşsizlik ve Terör Gibi Ciddi Sorun

Yapı Endüstri Merkezi'nin bu yıl ilk kez düzenlediği ve yerli ve yabancı sektör uzmanlarını biraraya getiren Konut Konferansı 2010'da kentsel dönüşümün önemi ve ihtiyacı olanların ulaşabileceği uygun fiyatlı konutların üretimi ön plana çıktı. Ayrıca konutlardaki enerji tasarrufunun sağlanması hem yerli hem de yabancı katılımcılar tarafından vurgulandı. Konferansın açılış konuşmasını yapan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün Türkiye'nin ana gündemine oturtulması gerektiğini belirterek, "Bugün Türkiye'nin önünde olan en önemli sorun işsizlik, terör gibi kentsel dönüşümdür. Biz TOKİ olarak üzerimize yüklenen 500 bin konut hedefini aşağı yukarı yakaladık. Şu anda 460 bin konuttayız. Bundan sonra ağırlığımızı kentsel dönüşümlere vereceğiz" dedi.

Herkes Bu İşe Odaklanmalı
Türkiye'de yaklaşık 16.5 milyon hane bulunduğunu ve 13 milyondan fazla konutun yarısına yakınının mimarlık silüetinden yoksun ve depreme dayanıksız olduğunu ifade eden Erdoğan Bayraktar, şunları söyledi: "Ulaşımla, eğitimle, sağlıkla entegre edilmiş yeşili bol yerleşim birimleri üretmeliyiz. Bunun dalga dalga büyük şehirlerde başlayıp Türkiye'ye yayılması lazım. Kentsel dönüşüm Türkiye'nin ana gündemine oturtulmalı. 50 yılda bir gelen büyük depremler mutlaka olacak. Burada herkese düşen görevler var. Bunu sadece devlet, hükümet yapamaz. Alt gelir grubunun konut alımında sıkıntı var. Bu insanları ev sahibi yapmamız lazım. Gecekondu bölgelerinde, riskli bölgelerde parselleri alıp, yeni konseptler meydana getireceğiz."

25 Milyar Liralık Yatırım
Soyak Holding CEO'su Emre Çamlıbel ise, "Mevcut binaların ısıtma sistemlerinde yüzde 25 iyileştirme yapılabilirse bu yıllık 6-7 milyar dolarlık tasarruf ettirecek. Bunun için yaklaşık 24-25 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor" dedi.

TOKİ'nin Mimari Eksikleri Var
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, Türkiye'de gecekondu ve kaçak konutların önüne geçilmesinde TOKİ'nin büyük payı olduğunu belirterek, "TOKİ çok başarılı çalışmalar yapıyor ancak bir konuda bir miktar eksikliği var, o da mimarlık eksikliği" dedi. Hasol, şöyle konuştu: "TOKİ hız kazanmak için projelerinin birçoğunu müteahhitlere emanet ediyor. Bu işin ruhuna da ters, mimarlığa da ters. Projelerin mimarlık kalitesini yükseltmek için TOKİ'nin gayreti olmalı. Kamu bu alanda yol gösterici olmak zorunda"

Uyarı Haklı
Erdoğan Bayraktar bu uyarı üzerine, "Bizi sadece Doğan Bey uyarmadı, mimarlık kesiminden de uyarılıyoruz. Bu uyarı haklıdır. Mimaride çeşitliliğin artırılmasını geliştirmemiz lazım" dedi.

Kaynak: Hürriyet

Yeni Haber Başlıkları:
Diğer Haber Başlıkları:

Son Güncelleme: Cuma, 22 Ekim 2010 12:49
Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız