Bu site sektörler dizininde yer almaktadır.

TOKİ, Eskişehir'i Yeniliyor

TOKİ, Eskişehir'in en büyük kentsel dönüşüm projesini başlatıyor. Türkiye'de ilk kez gecekondu bölgesinde 5 yıldızlı otel yapılacak. Denizi olmayan kente Boğaziçi Köprüsü'nü andıran bir köprü yapılacak.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Eskişehir'in en büyük kentsel dönüşüm projesini başlatıyor. Proje kapsamında Türkiye'de ilk kez bir gecekondu bölgesine 5 yıldızlı otel kazandırılacak ve denizi olmayan Eskişehir'e Boğaziçi Köprüsü'nü andıran bir köprü yapılacak. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Alanönü, Karapınar, Huzur ve Erenköy mahallelerini içine alan bin 536 konutluk Karapınar Gecekondu Önleme ve Dönüşüm Projesi kapsamında kültür ve kongre merkezi ile alışveriş merkezinin de yapılacağı bildirildi. Açıklamada, projeye konu olan bölgenin yüksek kotta bulunması nedeniyle şehri en iyi noktadan gören bölge olduğu belirtildi.

Gecekondu Sakinlerine Konut
Açıklamada, "Projenin daha önce yapılan benzer projelerden en önemli farkı, gecekondusu yıkılacak olan vatandaşların yeni evleri yapılıncaya kadar eski evlerinde oturacak olması. İlk kez gecekondu bölgesine 5 yıldızlı otel kazandırılırken boğazı ve denizi olmayan Eskişehir'e Boğaziçi Köprüsünü andıran bir de köprü yapılacak" denildi.

Yeni Cazibe Merkezi
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Uluslararası standartlar doğrultusunda tüm kullanıcılar düşünülerek tasarlanmış proje alanında, kent ile bütünleşik, zengin bir sosyal hayat sunan, alternatif bir merkez kurgulanarak, nitelikli ve değerli bir kent parçası oluşturmayı amaçlıyoruz. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı Türkiye şehircilik ortalamasının 4 katı, Avrupa ortalamasının da 2 katı olacak."

3 Ay İçinde Başlıyor
Odunpazarı Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen Karapınar Gecekondu Önleme ve Dönüşüm Projesi kapsamında 947 hak sahibinden 827'siyle sözleşme imzalandığı bilgisini veren TOKİ Başkanı Bayraktar, 3 ay içinde inşaat çalışmalarını başlatmayı hedefledi.

Kaynak: Hürriyet Ek1
Son Güncelleme: Pazartesi, 01 Kasım 2010 14:48
Bağlantılar

Bize Ulaşın

Reklam-Tanıtım

Katılın

Uzmana Danışın, Bilgilenin

Kayıt Yaptırın

İzleyin

  • RSS

  • Mobil Görüntüle

İş Ortaklarımız